Europejska Sieć Migracyjna

Aktualności

Po Brexicie gospodarka Wielkiej Brytanii będzie potrzebowała 200 tysięcy imigrantów rocznie

Jak donosi Guardian, powołując się na raport "Global Future", gospodarka Wielkiej Brytanii będzie potrzebowała 200 tysięcy imigrantów rocznie, aby uniknąć katastrofalnych ekonomicznych skutków związanych z opuszczeniem przez nią Unii Europejskiej.

  • Fotolia_66247905_Subscription_Monthly_M
    Fotolia_66247905_Subscription_Monthly_M

W raporcie zwraca się uwagę na, że ​​niska wydajność pracy w Wielkiej Brytanii, starzenie się ludności i niedobór personelu w kluczowych sektorach gospodarki, takich jak służba zdrowia, prowadzi do konieczności zatrudnienia ok. 200 tysięcy migrantów rocznie.

Global Future w swoim raporcie ostrzega, że jeśli Wielka Brytania nie będzie elastyczna w poszukiwaniu źródeł siły roboczej, to mogą grozić jej dziesięciolecia powolnego wzrostu gospodarczego, jak to miało miejsce w Japonii.

Raport wskazuje, że nawet przesuwając wiek emerytalny, Wielka Brytania musi stawić czoła demograficznej bombie i potrzebuje migrantów w liczbie 130 000 osób rocznie, aby utrzymać ludność czynną zawodowo na obecnym poziomie.

„Wskaźnik obciążenia demograficznego - liczba osób w wieku produkcyjnym (16-64) w porównaniu z osobami powyżej 65 roku życia pogarsza się. W latach 1950 i 2015 spadł z 5,5 do 3,5. Dopiero niedawny wzrost migracji netto uniemożliwił jego jeszcze większe obniżenie” – piszą autorzy raportu.

Jak wskazuje Guardian w raporcie zwraca się uwagę, że "w latach 2000-2050 liczba osób w wieku powyżej 65 lat podwoi się, podczas gdy liczba osób powyżej 85 lat będzie czterokrotnie większa. Populacja ludzi pracujących musiałaby podwoić się, aby utrzymać wskaźnik na obecnym poziomie. "

Należy wskazać, że premier Wielkiej Brytanii Theresa May obiecała obniżyć roczną migrację z 273 000 osób do 100 000 osób. Biorąc natomiast pod uwagę kwestię utrzymania rozwoju gospodarczego, kwestie demograficzne tego państwa, wydaje się to nie do pogodzenia.

 

Źródło:

https://www.theguardian.com/uk-news/2017/may/19/uk-needs-more-immigrants-to-avoid-brexit-catastrophe

 

 

do góry