Europejska Sieć Migracyjna

Aktualności

Fińska Służba Migracyjna wprowadziła możliwość używania e-autoryzacji

Fińska Służba Migracyjna jako pierwsza organizacja w Finlandii rozpoczęła korzystanie z funkcji e-autoryzacji poprzez portal Suomi.fi, dzięki której pracodawca może elektronicznie udzielać pełnomocnictw umożliwiających osobie działającej w imieniu pracodawcy do korzystania z e-usług Fińskiej Służby Migracyjnej na portalu Enter Finland.

  • Fotolia_70429750
    Fotolia_70429750

E-autoryzacje to usługa umożliwiająca wiarygodne sprawdzenie autoryzacji osoby i organizacji oraz prawa do korzystania z usług cyfrowych w imieniu innej osoby lub organizacji niezależnie od czasu i miejsca. Na Enter Finland pracodawca może przesłać informacje o swojej firmie i pracy oraz uiścić opłatę za wniosek w imieniu swojego pracownika. Aby zweryfikować prawo do korzystania z usług elektronicznych w imieniu firmy, wykorzystywane są e-autoryzacje poprzez Suomi.fi.

Do tej pory ta usługa była dostępna dla osób, które miały prawo do podpisania dokumentów w imieniu firmy lub organizacji. Począwszy od 13 lipca 2017 r. pracodawca może również upoważnić wyznaczoną osobę do korzystania z tej usługi. W komunikacie zwraca się uwagę, że można skorzystać z usługi, nawet jeśli wcześniej nie korzystało się z Enter Finlandia.

Autoryzacja jest bardzo łatwa w nowej usłudze e-autoryzacje poprzez Suomi.fi, która jest świadczona przez Centrum Rejestracji Ludności. W komunikacie podkreśla się, że dzięki e-autoryzacjom poprzez Suomi.fi władze mogą szybko zweryfikować, czy dana osoba lub firma jest upoważniona do korzystania z e-usług w imieniu innej osoby lub firmy.

Wśród korzyści dla usługodawcy Suomi.fi można wymienić m.in.:

  • płynną samoobsługę dla użytkownika,
  • korzystanie z usług i procesów elektronicznych pozwala zaoszczędzić pieniądze,
  • ograniczenie ryzyka niewłaściwego użycia.

W przyszłości obywatele będą mogli używać e-autoryzacji poprzez Suomi.fi do autoryzacji osoby lub firmy wybranej do korzystania z e-usług w ich imieniu w określonej sprawie. Możliwości korzystania z e-autoryzacji poprzez Suomi.fi zostaną znacząco zróżnicowane w miarę zwiększania liczby podmiotów korzystających z usługi i wdrożenia e-autoryzacji w oferowanych przez siebie usługach.

do góry