Europejska Sieć Migracyjna

Aktualności

Wielka Brytania oferuje Libii ekspertyzę w celu zahamowania napływu imigracji

Brytyjski minister wizytujący Libię zaproponował w poniedziałek „ekspertyzę techniczną i praktyczne wsparcie” w celu zahamowania nielegalnej imigracji do Libii - kraju, który dla afrykańskich imigrantów jest głównym węzłem przedostania się do Europy.

„Rozmawialiśmy, jak możemy pomóc i wspierać osoby, które pracują w tak trudnym miejscu oraz wykonać dla nich ekspertyzę techniczną, a także dać praktyczne wsparcie z Wielkiej Brytanii” powiedział Alistair Burt, Sekretarz Stanu dla Bliskiego Wschodu. Przedstawił on inicjatywy na rzecz monitorowania „całych tras, które przebywają migranci z Afryki Subsaharyjskiej” do Libii. Takie inicjatywy zawierałyby „przekazywanie informacji tym, którzy chcą przejść taką trasą, że może być ryzyko wykorzystania… oraz zatrzymania ich na trasie w celu nakłonienia ich do zawrócenia i dania im pakietów repatriacyjnych”, powiedział Burt.

„Powstrzymany musi być handel i migracja ludzi, która jest wykorzystywana i dostarcza znaczną ilość pieniędzy dla gangów kryminalnych”, stwierdził Burt , który prowadził rozmowy z głową Zjednoczonego Rządu Libii Fayezem al-Sarrajem i wysłannikiem ONZ ds. Libii, Ghassanem Salame.

do góry