Europejska Sieć Migracyjna

Aktualności

Gruzja i Ukraina podpisały Plan Rozwoju Współpracy Granicznej.

Pod koniec kwietnia br. odbyło się spotkanie robocze przedstawicieli organów granicznych Ukrainy i Gruzji pod przewodnictwem Przewodniczącego Państwowej Służby Granicznej Ukrainy Petro Tsygykala i Szefa Policji Granicznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Gruzji Teimuraz Kekelidze.

Podczas spotkania szefowie organów granicznych podpisali Protokół ze spotkania oraz Plan rozwoju współpracy pomiędzy Państwową Służbą Graniczną Ukrainy i jednostkami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Gruzji, odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo granic. Dokument obejmuje lata 2019-2020.

W toku spotkania strony wymieniły się również informacjami na temat ogólnej sytuacji na granicach lądowych i morskich Ukrainy i Gruzji, a także omówili działania organów granicznych w kontekście zwalczania handlu ludźmi, nielegalnej migracji, terroryzmu, przemytu narkotyków, broni masowego rażenia i innych nielegalnych działań.

Podczas spotkania przedstawiciele Ukrainy i Gruzji wyrazili gotowość do dalszej współpracy między służbami granicznymi i omówili możliwe kierunki takiej współpracy. Koncentrowałaby się ona na wymianie doświadczeń w ramach przeciwdziałania zagrożeniom bezpieczeństwa granic, ochronie państwowej granicy i funkcjonowania punktów kontrolnych a także reorganizacji i budowania nowego modelu ochrony morskiego odcinka granicy. Odnosi się to również do organizacji kontroli granicznych na lotniskach międzynarodowych, rozwoju współpracy pododdziałów operacyjno-śledczych, w tym ds. zwalczania przemytu środków odurzających a także wymiany doświadczeń w zakresie analizy ryzyka i szkolenia personelu.

do góry