Europejska Sieć Migracyjna

Aktualności

António Manuel de Carvalho Ferreira Vitorino nowym dyrektorem generalnego Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji

29 czerwca 2018 r. państwa członkowskie IOM, Agendy ONZ ds. Migracji, wybrały byłego europejskiego komisarza ds. Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych António Manuela de Carvalho Ferreira Vitorino na Dyrektora Generalnego Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji - Agendy ONZ ds. Migracji. Antonio Vitorino zastąpi Williama Lacy Swinga i obejmie urząd 1 października 2018 roku.

Antonio Vitorino​ Był wielokrotnie posłem do parlamentu Portugalii. W latach 1983-85 roku pełnił funkcję sekretarza stanu do spraw parlamentarnych. Później pełnił funkcję Zastępcy Sekretarza Gubernatora Makao do 1989 r., kiedy wrócił do Lizbony, aby zostać sędzią Trybunału Konstytucyjnego, który to urząd sprawował do 1994 r. Następnie pełnił funkcję ministra obrony narodowej i wicepremiera w rządzie Antónia Guterresa, obecnie Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych.

W latach 1999-2004 António Vitorino był unijnym komisarzem do spraw sprawiedliwości i spraw wewnętrznych. Podczas swojej kadencji Vitorino uczestniczył w rozmowach, które doprowadziły do ustanowienia Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej oraz Konwencji o przyszłości Europy.

Od czasu wyjścia z polityki w 2005 roku, Vitorino powrócił do prawa, pracując jako partner w firmie Cuatrecasas, Gonçalves Pereira & Associados. Vitorino jest prezesem think tanku Notre Europe od czerwca 2011 roku i przez wiele lat pełnił funkcję komentatora wiodącego portugalskiego kanału telewizyjnego RTP 1.

António Vitorino ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu w Lizbonie w 1981 r., uzyskał tytuł magistra nauk prawnych i politycznych. Jest autorem prac z zakresu prawa konstytucyjnego, nauk politycznych, prawa wspólnotowego, a także członkiem komisji redakcyjnej portugalskiej białej księgi w sprawie ładu korporacyjnego.

 

do góry