Europejska Sieć Migracyjna Nowe zasady wizowe Schengen - Aktualności -

Nawigacja

Europejska Sieć Migracyjna

Aktualności

Nowe zasady wizowe Schengen

Od 2 lutego br. wszystkie ambasady, konsulaty i centra wizowe udzielające wiz Schengen zaczęły stosować nowe zasady wizowe, które obejmują między innymi podwyższone o 33% opłaty wizowe.

W związku z wdrożeniem zaktualizowanego kodeksu wizowego Schengen, który wszedł w życie w niedzielę, zmieniło się kilka przepisów dotyczących składania wniosków wizowych Schengen we wszystkich krajach na świecie, w których ambasady Schengen udzielają tego rodzaju wizy. Wśród nowych reguł są:

1. Wzrost opłat wizowych dla wszystkich osób ubiegających się o wizę

Wnioskodawcy, którzy wcześniej płacili 60 EUR za wniosek, będą teraz musieli zapłacić 80 EUR (w przypadku dzieci w wieku od 6 do 12 lat nastąpił wzrost z 35 EUR na 40 EUR). Opłata nie ulega zmianie w przypadku obywateli krajów, które mają umowę o ułatwieniach wizowych z Unią Europejską.

2. Formularz wniosku można teraz podpisać i przesłać elektronicznie

Wnioskodawcy będą mogli podpisywać wnioski drogą elektroniczną.

3. Możliwe jest składanie wniosku z sześciomiesięcznym wyprzedzeniem

Zaktualizowany kodeks wizowy umożliwia podróżnym złożenie wniosku na sześć miesięcy przed podróżą. Marynarze w trakcie wykonywania swoich obowiązków mogą złożyć wniosek na dziewięć miesięcy przed planowanym przybyciem do dowolnego portu Schengen.

4. Kraje Schengen są zobowiązane do stworzenia centrum obsługi wiz lub zatrudnienia firmy ousourcingowej

Dzięki nowemu kodeksowi państwa członkowskie Schengen będą obecne w większej liczbie krajów, dzięki czemu podróżni nie będą musieli podróżować do sąsiedniego kraju w celu złożenia wniosku.  

5. Więcej korzyści dla osób często podróżujących z pozytywną historią wizową

Osoby podróżujące często do strefy Schengen, zarówno w celach biznesowych, turystycznych, jak i innych krótkoterminowych, będą mogły otrzymać wizę wielokrotnego wjazdu ważną przez okres do pięciu lat. Warunkiem jest posiadajnie pozytywnej historii wizowej.

Żródło: https://www.schengenvisainfo.com/news/new-schengen-visa-rules-start-applying-on-sunday-feb-2/

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
Europejska Sień Migracyjna
Finansowane ze środków Funduszu Azylu, Migracji i Integracji Unii Europejskiej
do góry