Europejska Sieć Migracyjna

Aktualności

Nowa fala uchodźców rusza do krajów Unii Europejskiej.

Turecki rząd otwiera drogę imigrantom do Europy. Szantażem chce wymusić pomoc Brukseli oraz NATO w opanowaniu sytuacji w Syrii.

Szef tureckiego MSW Suleyman Soylu zapewniał na Twitterze, że do granicy z Grecją i Bułgarią zmierzało do niedzieli ponad 75 tys. osób. Grecy liczą na pomoc Frontexu, który dysponuje siłami szybkiego reagowania w liczbie 1,5 tys. funkcjonariuszy

Z punktu widzenia Ankary stawką jest bezpieczeństwo Turcji, która nie daje sobie rady z sytuacją w Syrii.

W granicznej prowincji Idlib trwa od grudnia ofensywa sił prezydenta Asada wspomaganych przez rosyjskie lotnictwo. Jest to ostatni bastion oporu antyreżimowych sił syryjskich oraz związanych z Al-Kaidą militarnych organizacji dżihadystów, jak potężny Hajat Tahrir asz-Szam.

Uciekając przed bombardowaniami, tysiące syryjskich uchodźców koczują w szczerym polu. Odnotowano przypadki śmierci dzieci z zimna. Granica z Turcją jest jednak szczelnie zamknięta podwójnym ogrodzeniem ze stalowej siatki oraz drutu kolczastego. Syryjczycy nie próbują jej nawet forsować.

Ale sytuacja w Syrii pogarsza się z dnia na dzień i Ankara obawia się pełnej destabilizacji całego nadgranicznego regionu.

Więcej pod adresem: https://www.rp.pl/Wojna-w-Syrii/200309975-Nowa-fala-uchodzcow-rusza-do-krajow-Unii-Europejskiej.html

 

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
Europejska Sień Migracyjna
Finansowane ze środków Funduszu Azylu, Migracji i Integracji Unii Europejskiej
do góry